Aktuality

1. A - Ohlédnutí za prosincem

Prosinec přinesl žáčkům z 1. A mnoho překvapení. Slavnostně jim byly předány Slabikáře, ve třídě je následující den čekala mikulášská nadílka. V balíčku se sladkým překvapením bylo i pero, na které se všechny děti moc těšily.

Všichni byli pasováni na písaře. Poslední den před Vánocemi si děti vzájemně ochutnaly cukroví, společně jsme si zazpívali koledy a rozdali malé dárky.

Foto zde.


750. výročí založení Karviné

K 750. výročí založení našeho města byla 10. ledna 2018 slavnostně otevřena primátorem Janem Wolfem výstava v Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Karviné.

Jednotlivé expozice k dějinám i současnosti města připravovaly karvinské základní školy. Část Z historie realizovala naše ZŠ Prameny ve spolupráci se ZŠ U Studny. Veřejnost si bude moci prohlédnout prostorové, audiovizuální a interaktivní exponáty již od 1. února letošního roku.

FOTO zde.

Videozáznam TV POLAR zde.


Olympiáda Čj

Dne 12. 12. 2017 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Obtížné úkoly z mluvnice a slohu řešili žáci osmých a devátých ročníků.

Nejvíce bodů získali Lucie Bizoňová (24 b) z 9.B, Tomáš Kročil (18 b) z 9.B a Kristýna Matuszková (18 b) z 8.A. L. Bizoňová a T. Kročil budou naši školu reprezentovat v okresním kole, které se koná 31.1. 2018. Další úspěšní řešitelé jsou:
Filip Čech z 9.B – 3. místo
Marek Owcarzy z 9.B - 3. místo
Jan Herko z 9.A - 3. místo
Nela Minarčíková z 8.B - 4. místo
Natálie Kasalická z 9.A - 4. místo
Všem účastníkům děkujeme a vítězům přejeme mnoho úspěchů v okresním kole.


Naši žáci v TV Šlágr

Naši žáci Patrik Konstantinos Kladiva ze třídy 3. A a Tereza Urbančíková ze 4. A se v srpnu 2017 zúčastnili natáčení silvestrovského pořadu televize Šlágr.

V podání Patrika zazněla 31. 12. 2017 na silvestrovské show v televizi Šlágr píseň Ne pětku ne a Terezka zvedla z židlí svou písní Babičko, nauč mě charleston na taneční parket nejen všechny dámy. Ke našim zpěvákům se připojila také Ema Marchewková z Gymnázia, která zazpívala píseň Jak silná mám tu stát. Všichni naši účinkující jsou finalisty pěvecké soutěže Karvinský talent 2017.

Videa z natáčení zde: Ema Marchewková

                                Tereza Urbančíková


Kalendář 2018 – poděkování

V minulém týdnu dne 4. 1. 2018 dostala naše škola od sdružení vzdělávacího centra TEREZA PRAHA poděkování za práci v loňském projektu Menu pro změnu. ..

Toto vše v podobě krásného Kalendáře na rok 2018 (do kterého byl vybrán i příspěvek za naši školu). Foto zde.

 

 

 


Soutěž v anglickém jazyce

Tři vítězové II. kategorie školního kola Olympiády v Aj se zúčastnili soutěže Christmas Chatterbox na Gymnáziu J. Šabršuly.

V silné konkurenci dětí, z nich některé žijí v bilingvních rodinách, nejlépe obstál Filip Čech (9. B).
Mezi 38 soutěžícími obsadil 7. místo.
Filip bude naši školu, spolu s vítězem I. kategorie Vaškem Kajsturou, reprezentovat také 23. února v okresním kole Olympiády v Aj v Havířově.

                                 


Karvinský talent 2018

Přinášíme vám nové informace pro soutěžící 12. ročníku Karvinského talentu 2018, který je věnován 750. výročí založení města Karviné.

Podrobné informace naleznete zde. Další informace o soutěži najdete v rubrice Projekty - Karvinský talent.


Prosinec u prvňáčků

Modelovali jsme slova z plastelíny. V 1. A jsme si vyzkoušeli zábavnou hodinu Malujeme vánoce s ilustrátorem dětských knih Adolfem Dudkem a navštívili v muzeu besedu o lidových vánočních zvycích...

S 1. A a B jsme si připravili na 14. 12. 2017 vánoční vystoupení na náměstí v Karviné – Fryštátě. Před prázdninami jsme si všichni prvňáčci  zasportovali v házenkářské hale, kde si pro nás hráči házené připravili Vánoční hrátky s míčem.

Fotky: Prosinec v 1. A

      Vánoční hrátky s míčem

      Vánoční vystoupení


Burza hraček

Na školní účet, který byl založený pro humanitární účely, přibylo díky Burze hraček 8 620 Kč. Děkujeme všem žákům, kteří se do této akce zapojili.

FOTO zde.


Vánoce v 3. A

Děkujeme za dárečky...


Vánoční vystoupení 3. ročníků

Podívejte se na fotky...

FOTO zde.


Finanční svoboda

Ve dnech 20. - 21. 12. se vybraní žáci 8. ročníků zúčastnili projektových dnů hraní deskových her Finanční svoboda.

Smyslem hry bylo radit v průběhu třiceti let tříčlenné rodině, jak naplnit jejich cíle: pořídit si vlastní byt či dům, koupit si bazén, dovolenou...  A závěrečným cílem bylo dosáhnout finanční nezávislosti v 60 letech, což reprezentuje určitou naspořenou sumu. Žáci se v týmech touto finanční simulací reálného života české rodiny nejen spoustu dozvěděli, ale i skvěle pobavili.

FOTO zde.


Vánoční setkání se seniory

20. 12. proběhlo vánočního setkání se seniory v Domě seniorů POHODA v Orlové...

Děkujeme p. Kovárovi, který se svým synem předal přáníčka a svícny pro klienty domova. Dárečky vytvářely děti ze třídy 3. A. 

Foto zde.


9. A v Muzeu Těšínska

V tomto předvánočním čase navštívili žáci 9.A Muzeum Těšínska a strávili v něm příjemné chvíle povídáním o tradicích a lidových obyčejích, které se dodržovaly na našem území v období Vánoc a Adventu.

FOTO zde.


Těšíme se na Vánoce

Jak se děti z 3. A třídy těší na Vánoce....

FOTO zde.


Dějepisná olympiáda

Ve čtvrtek 14. prosince proběhlo na naší škole školní kolo olympiády z dějepisu.Žáci 9.ročníku poměřili své znalosti o období první republiky.

Nejúspěšnější byli:


IX.A:1.místo: Jan Herko
2.místo:Natálie Kasalická
3.místo:Pavel Nepivoda
IX.B:1.místo:Kristýna Barčáková
2.místo:Marek Owczarzy
3.místo:Tomáš Kročil

V okresním kole nás bude 17.ledna reprezentovat Kristýna Barčáková, která získala nejvyšší počet bodů.Přejeme Kristýně hodně úspěchů.

FOTO zde.


Olympiády anglického a českého jazyka

13. 12. 2017 proběhlo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce...

Anglický jazyk

Účastníci byli rozděleni do dvou kategorií.
V I. kategorii obsadili přední místa :
1. Václav Kajstura - 6. A
2. Rostislav Krippner - 7. B
3. Jan Uhrin - 6. A

Ve II. kategorii pro 8. a 9. ročníky zvítězili žáci z 9. B :
1. Filip Čech
2. Tomáš Kročil
3. Ondřej Blahuta

Všichni 3 vítězové z 9. třídy budou soutěžit v Aj také 19. 12. na Gymnáziu Jana Šabršuly v soutěži Chatterbox v Orlové - Lutyni.
Jejich komunikační schopnosti tam vyhodnotí profesoři, pro něž je angličtina rodným jazykem.
Václav Kajstura a Filip Čech budou reprezentovat naši školu v okresním kole Konverzační soutěže v Aj v Havířově.
Všem našim soutěžícím přejeme hodně úspěchů.

Český jazyk

Dne 12. 12. 2017 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Obtížné úkoly z mluvnice a slohu řešilo 15 žáků osmých a devátých ročníků. Vyhlášení vítězů proběhne v lednu. Tito žáci pak budou reprezentovat naši školu v okresním kole.
Všem účastníkům školního kola děkujeme.


Farmářské trhy

13. 12. 2017 zazněly na náměstí v Karviné známé vánoční písně a koledy v podání žáků 3. B na farmářských trzích...

Doufáme, že se nám podařilo navodit správnou atmosféru a všichni se už těšíme na vánoční svátky.
Přejeme všem veselé Vánoce a šťastný nový rok 2018:-) 

Fotky zde.

 

 


Nejlepší sběrači

V tomto školním roce 2017/2018 jsme znovu zásobili chráněné dílny Charity sv. Alexandra v Ostravě tentokrát opravdu úctyhodným množstvím 164 kg víček. Nejlepší sběrači....

1. místo - Pukowiecová Nela  1. B   12800 ks

2. místo Horsinková Julie 2. B    4700 ks

3. místo Macháček Jan  9. A   3560 ks

4. místo Bednářová Kristýna  3. B   3500 ks

5. místo Szebesta Adam 3. B  2550 ks

FOTO zde.


Mikulášské nadělování...

Dnes 6. prosince se konalo pro 1. stupeň naší školy Mikulášské nadělování se slavnostním předáváním Slabikářů. Tato slavnostní akce proběhla v prostorách kina Centrum.

Odměnou pro děti bylo rovněž promítání filmu Šmoulové - zapomenutá vesnice.
Žáky druhého stupně navštívil v dopoledních hodinách Mikuláš a členy SAR obdaroval drobnými sladkostmi.

FOTO zde.

 


Zpěváci z Pramenů léčili hudbou

Žáci ze ZŠ a MŠ Prameny v Karviné se pokusili 5. 12. 2017 svým zpěvem pohladit na duši 40 obyvatelů Domova pro seniory v Karviné – Mizerově, který zřizuje Slezská humanita, obecně prospěšná společnost. V podání žáků 3. B zazněly vánoční písně a koledy, které měly dodat dobrou náladu a optimismus našim starším spoluobčanům v tomto předvánočním čase.

V závěru vystoupení děti rozdaly seniorům malé dárečky. Pacientům, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli dostavit do společenské místnosti, předaly dárečky sestřičky na pokojích, aby tak potěšily opravdu všechna srdíčka. Velký dík patří p. Hedvice Štaveldové, která dárečky sponzorovala a připravila. Vystoupení dětí bylo pro seniory opravdu velmi emotivní. Všem obyvatelům Domova pro seniory přejeme příjemné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2018.


Burza hraček

Zúčastni se humanitární akce prodejem své hračky...

Darovanou hračku nebo hru přines p.uč. Skulinové (2. st.) nebo třídní uč. (1. st.) ve dnech 4. - 12. 12.

Burza proběhne v prostorách naší školy ve dnech 19. - 21. 12.


Úspěchy našich žáků

Jeden ze sportovců naší školy, Martin Krňávek z V.A, který je členem TJ Baník Karviná, obsadil v neděli 2. místo na mistrovství juda v Praze.


Hravá věda

Ve středu 29. 11. a ve čtvrtek 30. 11. na naší škole proběhla akce Hravá věda. Tato akce byla uskutečněna pro děti z prvního stupně...

Během hodiny nás doprovázel pán z Olomouce, který si pro nás připravil několik jednoduchých pokusů. Děti si mohly vyzkoušet pokus s cukrem a vodou, vidět vodní vír nebo vytvořit jednoduché výrobky. Z pet láhve plastový vějíř a pomocí sáčku padák pro svého plyšáčka. Pro děti to bylo velice zajímavé a moc je to bavilo. Děkujeme:-)

FOTO zde.


Modrý pátek

Dne 24. 11. proběhl Modrý pátek. Všechny děti z prvního stupně se oblékly do modré barvy...


Podzim v 3. A

Výroba slizu a mandaly z listí...

FOTO zde.


Turnaje ve florbale

20. 11. 2017 se na ZŠ v Petrovicích pořádal turnaj ve florbale. Naši školu reprezentovali kluci z 5. A ( Šafarčík, Kukucz, Halouzka, Tropotanov, Barčák, Krňávek) a obsadili pěkné 3. místo.

 FLORBAL – STARŠÍ ŽÁKYNĚ


Dne 22. 11. 2017 se konalo městské kolo ve florbalu pro starší žákyně. Akce se uskutečnila na ZŠ Borovského v Karviné. Soutěžily 4 týmy, z toho 2 nejlepší družstva postoupila do okresního kola. Ve 3 utkáních jsme 1x vyhráli 1x remizovali a 1x prohráli a obsadili celkové 3. místo.
Reprezentovaly: Matuszková, Tvrdíková, Mullerová, Ivanovičová, Szafarczyková, Barčáková a Janičáková.
Všem hráčům děkujeme za reprezentaci školy.

FOTO zde.

FLORBAL – STARŠÍ ŽÁCI


Dne 28. 11. 2017 se konalo finále městského kola ve florbalu. Akce se uskutečnila na ZŠ Petrovice u Karviné. Soutěžilo 5 týmů, kteří postoupili z předkol. Ve 4 utkáních jsme 1x remizovali a 3x prohráli a obsadili celkové 5. místo.
Reprezentovali: Pekala, Kalisz, Szkatula, Pokorný, Halouzka, Macháček, Bartoš, Kukucz a Walica.
Všem děkujeme za reprezentaci školy.


Tvoření podzimních mandal v 1. B

Práce dětí z 1. B.....

FOTO zde.


Spolupráce s Albrechtovou školou

Pro žáky devátých tříd základních škol je toto období rozhodováním o jejich budoucí profesní kariéře. Zorientovat se v nabídce středních škol je jistě nesnadný úkol.

Je třeba zodpovědně posoudit nejen studijní a osobní předpoklady žáka, ale také poznat trh práce a jednotlivá povolání. V pátek 10. 11. naše žáky devátého ročníku navštívili vyučující a studenti Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně, kteří poskytli našim žákům základní údaje o této střední škole i jednotlivých vyučovaných oborech. Nabízíme Vám pár ukázek z této zdařilé akce.  

FOTO zde.


Školní ples

Srdečně vás zveme na školní ples, který se koná 9. února 2018 v 19 hodin v kulturním domě Družba v Karviné. K tanci bude hrát skupina Smolaři. Cena vstupného 450 Kč. Vstupenky jsou k zakoupení na sekretariátě školy nebo na tel. čísle 596312179.

Plakát zde.


Čtenářské dílny

Ve dnech 28. a 29. listopadu proběhly čtenářské dílny žáků 1. stupně a jejich rodičů s názvem „Maminko, tatínku, čtěte si se mnou“. Žáci si mohli za účasti rodičů vyzkoušet některé techniky k rozvoji čtení a práce s textem.

Děti si také odnesly drobné dárky a pěkné zážitky. Pro rodiče byla připravena beseda se speciální pedagožkou.
Projekt je financován sociálním odborem Magistrátu města Karviná. Díky této podpoře mohla být doplněna školní knihovna novými odbornými publikacemi pro učitele a zajímavými knihami pro žáky.

FOTO zde.


Brána řemeslům otevřená

V úterý 8. 11. navštívili naši žáci pátý ročník akce „Brána řemeslům otevřená“, kterou připravila Střední škola techniky a služeb v Karviné.

Touto akcí škola navázala na celospolečenskou snahu vzbudit v dětech zájem o techniku a přírodovědné obory. Žákům byla prezentována řemesla a technické obory vyučované na této střední škole, které mohou přiblížit krásu a snad i atraktivitu řemeslných dovedností. Žáci si zde vyzkoušeli mnohé jednoduché činnosti a zároveň měli možnost si hravou formou zasoutěžit v jednotlivých oborech. Vítězové navíc obdrželi sladké odměny.

FOTO zde.


Projekt Krokus

Naše škola se zapojila do projektu Židovského muzea v Praze s názvem KROKUS. Cílem je připomenout žákům problematiku holocaustu a prohloubit jejich povědomí o nebezpečí rasismu a nesnášenlivosti.

V atriu školy jsme tedy vysadili žluté krokusy, jejichž květy budou připomínat Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni nosit za nacistické nadvlády. Sázením krokusů si připomínáme děti, které zahynuly a díky tomu se na ně nezapomíná.

FOTO zde.


Halloween v 1. B

Halloweenské dopoledne v 1. B....chceš-li vidět foto, klikni na "Zobrazit více"

FOTO zde.


Konference Skutečně zdravé školy

Na konferenci SZŠ, která se konala 4. listopadu v Praze, jsme získali bronzový certifikát Skutečně zdravá škola, neboť se odpovědně podílíme na zásadních změnách v oblasti kvality školního stravování a vzdělávání o něm.

 


Zprávy z Hrádku (nové foto!!!)

Holky a kluci naší školy, kteří se počínaje dnešním dnem účastní projektu "Agro Hrádek aneb jak se stát farmářem", dojeli na místo v pořádku. V nadcházejících dnech tohoto týdne budeme prostřednictvím webových stránek informovat o pestrém programu, který na děti čeká.

Náš první den....
Autobus nás vyvezl bez problémů až k chatě Hrádek.....Je nás tady 24 a vypadá to na super partu.....pokoje jsou moc hezké, všechny mají vlastní koupelnu i WC...k obědu jsme měli řízek,brambory a mrkvový salát....před ním jsme už byli na procházce u kapličky, protože je zatím nádherné počasí....Ve tři hodiny jedeme traktorem k ovečkám a v podvečer budeme vyrábět výrobky z vlny a šišek....každý den připraví jedna skupina bylinkový čaj pro všechny ostatní a také povídání o bylinkách,které použili....máme taky píchačky a každé ráno se budeme hlásit do práce :) ....na všechno se těšíme....držte nám palce, ať se nám všechno povede....

Náš druhý den....

Tak máme za sebou první noc a byla bez problémů, spalo se dobře....Ráno jsme měli rautovou snídani, každý si vybral, co chtěl jíst....nabídka byla široká...vánočka,jogurt,vajíčka,párky,zapečené tousty,paštika,džem,sýr,šunka....mohli jsme si nalít i kakao....Po snídani jsme se rozdělili do skupin a začli vyrábět svíčky,lučinu,andílky,hrací kostky a pracovat....sbírali jsme dřevo a šišky v lese.....K obědu byla rajská polévka a moravský vrabec....po něm přijel muzikant, který nás učil hrát na trombitu....speciální místní mobil :)...umělec sklidil zasloužený potlesk.....Ve dvě jsme vyrazili na Filipku a Loučku, protože bylo nádherně....někteří naříkali, že je bolí nohy, ale ušli to všichni....jsou to borci :)....Manželé Rychtárkovi se nám věnují celý den a paní Marcelka...lektorka...je skvělá....Jsou úžasný tým a dětem se program moc líbí....Teď večer hrajeme hry a vyrábíme mýdla.....jsme všichni veselí, zdraví a jsme rádi,že tady jsme :)

Náš třetí den....

Dneská ráno jsme si říkali, že nás "nahoře" mají vážně rádi,protože počasí bylo prostě nádherné....sluníčko,žádný vítr a tak jsme na farmu Pod Filipkou vyrazili plni elánu a nadšení.....A program,který jsme absolvovali s panem farmářem byl super....krmili jsme ovče a krávy, vozili seno, uklízeli v chlívku, balili jsme ovčí sýry a sušené bylinky jsme dávali do sáčků, sháněli jsme ovce z pastvy a motali ohrady....paráda...za odměnu jsme dostali korbačiky....K obědu byla kuřecí roláda a skvělá hrachová polévka a kompot....Po odpoledním klidu krouháme zelí a šlapeme jej....další skupina se učí prát na valše a ostatní se učí hrát vytloukanou....jsme v jednom kole a je nám fajn....večer budou ovocné knedlíky a budeme hrát holanský biliárd a stavět ze stavebnice GEOMAG....Teď v podvečer je kolem chaty mlha, ale neprší,není vítr,takže je nám dobře....Zdravíme do Karviné.....

Náš čtvrtý den....

I dnešní den nám vyšlo počasí bez deště,větru....Dopoledne jsme vyráběli domácí sirupy a máslo, další skupina vyráběla ptačí budky....Ještě před obědem jsme stihli zajít na Filipku a Loučku, protože naše kondice se zlepšuje :) .....Na oběd jsme měli svíčkovou a po něm jsme jezdili na koni, opékali párky a teď tady máme výpravu a besedu s ochráncem přírody....večer nás čekají naše oblíbené hry a stavebnice....Jo a pro mnohé z nás Ordinace :D .....všichni jsou zdraví, hodní a chtějí jet příště zase :)

Náš pátý den....

Tak máme před sebou poslední dopoledne na Hrádku....Musíme se po snídani sbalit a vyklidit pokoje, potom se jdeme rozloučit s krásnou Alejí dobr,kterou vybudovali manželé Rychtárkovi a sadí v ní staré odrůdy jabloní, hned pod ní je krásná kaplička,kde si můžeme pro štěstí zazvonit....tu také postavili oni a jdou tam krásné velké kameny se znameními zvěrokruhu, kde jsme si každý našli to svoje.....v jedenáct nás čeká slavnostní vyhodnocení a rozdání výrobků, které dostaneme s  sebou domů....máte se na co těšit :) .....pak už jen další super oběd a přijede autobus....No a máte nás opět doma :))))) Doufáme, že už se těšíte :))

Foto zde.


Prvňáčci z I. A

Do školy už chodíme 2 měsíce a za tu dobu se toho u nás dost událo. V září jsme se seznámili s kamarády deváťáky, kteří nás provedli po škole a společně jsme se s nimi prošli do parku a na včelařskou výstavu. Koncem září proběhl Vitamínový den, kdy jsme si zkusili vyrobit z raw těsta zdravé mlsání a ochutnali jsme ovocné a zeleninové nápoje.

11. října jsme navštívili knihovnu - v programu Povídačky naší Kačky jsme si vyzkoušeli různé jazykolamy a rozpočítadla, poslechli si pohádku z pařezové chaloupky a na závěr jsme si prohlédli knížky. Cestou jsme si zopakovali dopravní značky, které jsme se naučili v prvouce. V pátek 20.října jsme se vydali učit do lázeňského parku v Darkově - poznávali jsme stromy a listy, plnili podzimní úkoly na pracovních listech.
Také jsme si zavzpomínali na školku - 24.října byl Den naruby a my jsme si vyměnili místo s předškoláky.
V úterý jsme oslavili Halloween - upekli jsme si strašáky, vyrobili ovocné duchy, lovili jsme halloweenská písmenka, počítali dýně a příšerky (některé jsme se naučili anglicky). A samozřejmě se také učíme číst, psát a počítat. Skládáme a čteme slabiky a slova, dokonce i krátké věty. Vyzkoušeli jsme si i diktát. Také si už přečteme slovní úlohy v matematice. Při počítání nám pomáhají víčka, počítadlo a odkrývací karty. Objevili jsme i kouzlo nuly. Naše výtvarné práce zdobí naši třídu. V psaní nás již čekají první psací písmenka - dneska jsme dostali novou písanku a těšíme se na psaní perem.

FOTO zde.


Florbal - mladší žáci

Dne 2. 11. 2017 se konalo městské předkolo ve florbalu. Akce se uskutečnila v hale Kovona v Karviné...

Soutěžily 4 týmy, z toho 2 nejlepší postoupili do městského finále. Ve 3 utkáních jsme 1x vyhráli a 2x prohráli a obsadili celkové nepostupové 3. místo.
Reprezentovali: Sobik, Orság, Richter, Suchánek, Monczka, Krejčí, Vavřina, Popek, Pekala, Pietrasz, Pleško a Krippner.
Všem děkujeme za reprezentaci školy.


Halloweenské dopoledne

V úterý 31. října oslavili žáci naší školy anglosaský lidový svátek Halloween. Ti, kteří přišli do školy ve strašidelném kostýmu, si vykoledovali sladkou odměnu.

FOTO zde.


Šplh

Dne 31. 10. 2017 se konalo městské kolo ve šplhu. Akce se uskutečnila na ZŠ Mendelova za účasti 8 škol...

Soutěžilo se v mladší i starší kategorii chlapců a dívek.
Úspěchy: 1. místo: Mullerová Natálie – starší žákyně, Bogoczová Nikola – mladší žákyně.
3. místo: Zemánková Alexandra – mladší žákyně.
Reprezentovali: Dubovecká, Bogoczová, Zemánková, Šokalová, Mullerová, Iliadu, Capoušková, Babús, Monczka, Hudeček, Pekala, Pokorný, Szymik a Čech.
Všem děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

FOTO zde.


Poděkování za sběr víček

Sběr víček z PET lahví má na naší škole dlouholetou tradici. V tomto školním roce 2017/2018 - teď na konci listopadu 2017 jsme znovu "zásobili“ chráněné dílny Charity sv. Alexandra v Ostravě a to tentokrát opravdu úctyhodným množstvím 164 kg.

Nepřestávejte proto v této velice prospěšné činnosti a sbírejte víčka dál! Sběrová četa na Vás čeká denně před vyučováním ve sběrové šatně. Všem, kteří se zapojili (naši milí žáci, rodiče i prarodiče, pedagogický sbor i nepedagogičtí pracovníci školy) a dalším, kteří se ještě zapojí, moc děkujeme! Poděkování Charity sv. Alexandra zde.

Více informací čtěte v rubrice Projekty - EVVO.


Exkurze do archivu

24. října navštívili žáci 6. A Státní okresní archiv v Karviné...

Během exkurze si prohlédli i nejstarší archiválii-pergamenovou listinu z roku 1377,viděli film o historii našeho města, dozvěděli se mnoho zajímavostí o písemných pramenech k minulosti Karviné.Kluci a holky si rozšířili poznatky z regionálních dějin.


Prvňáčci z 1. B

Co se děje u nás ve třídě?? První dva měsíce jsme se naučili mnoho nových věcí. Navzájem se poznáváme, učíme se první písmenka, slabiky, počítat a spolupracovat se svými spolužáky...

Na začátku školního roku jsme se vydali společně se spolužáky z 1. S třídy a se svými kamarády deváťáky na vycházku po Karviné. Ve středu 27. září proběhl ve škole Vitamínový den, kde jsme měli možnost ochutnat zdravé šťávy z ovoce.
V pátek 13. října jsme navštívili knihovnu, kde měla pro nás paní knihovnice připravený program s názvem "Povídačky naší Kačky". Prohlédli jsme si knížky, poslechli pohádku, naučili se říkanky, rozpočitadla a básničky.
Ve třídě skládáme řadu písmen, první slabiky a dokonce již první jednoduchá slova. Pracujeme ve skupinách a pomáháme si. Moc nás baví matematika, kde si zkoušíme příklady na sčítání a odčítání pomocí víček. Abychom si číslice dobře zapamatovali, poskládáme si je z víček. Písmenka jsme modelovali z plastelíny a máme je vystaveny ve třídě. Poprvé jsme ve výtvarce pracovali s vodovými barvami a všechny výkresy se nám moc povedly.

Foto Šlape celá škola a knihovnická lekce.

Foto Činnosti ve třídě.


Bronzový certifikát

ZŠ a MŠ Prameny získala bronzový certifikát Skutečně zdravá škola, neboť se odpovědně podílí na zásadních změnách v oblasti kvality školního stravování a vzdělávání o něm. Certifikát nám bude slavnostně předán na konferenci SZŠ 4.11. v Praze. V plnění kritérií programu Skutečně zdravá škola budeme nadále pokračovat a možnost dosáhnout certifikátu stříbrného bude pro nás velkou motivací.


Přírodovědný klokan 2017

Ve čtvrtek dne 12. 10. 2017 se konalo (v rámci okresu i kraje) školní kolo vědomostní soutěže „PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN“, v kategorii KADET. Otázky se týkaly různých přírodovědných oborů: matematika, biologie, chemie, fyzika, zeměpis i všeobecné znalosti.

 Více se dozvíte v rubrice Projekty - EVVO.

 


Týden sociálních služeb

Na začátku října proběhl 9. ročník „Týdne sociálních služeb v České republice“. Zájemci se mohli seznámit s nabídkou sociálních služeb pro děti a mládež, pro seniory, pro handicapované nebo zdravotně postižené osoby.

V Karviné proběhl u všech poskytovatelů sociálních služeb den otevřených dveří.
My jsme si pro prohlídku vybrali Domov HOSANA pro osoby se zdravotním postižením, který je v lázeňském parku v Karviné - Darkov. Sociální pracovnice tohoto domova nás provedla budovou a seznámila nás s jeho hlavním posláním.
Zjistili jsme, že slovo hasana pochází z hebrejského slova „prosím, zachraň“. V tomto domově jsme viděli, že 14 jeho zaměstnanců se snaží svým 12 svěřencům tuto výzvu splnit.
Žáci 8. A, ZŠ a MŠ Prameny, Karviná

FOTO zde.


Sportem k morálce

Dne 6. 10. 2017 se konalo 5. kolo soutěže na ZŠ Majakovského. Soutěžilo se v basketbalu za účasti 4 týmů (ZŠ Prameny, ZŠ Družba, ZŠ Majakovského a ZŠ Dělnická).

Naše škola obsadila 3. místo.
Celkově jsme skončili na 2. místě.
Reprezentovali: Halouzka, Szkatula, Kalisz, Barčáková, Thienel, Schenk, Monczka, Krejčí, Skýba a Pekala.
Všem děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

 FOTO zde.


Plavecká soutěž měst

Dne 4. 10. 2017 se konala soutěž v plavání. Akce se uskutečnila na krytém bazénu v Karviné. Soutěžící museli uplavat 100m libovolným způsobem. Za výsledný čas obdrželi body, které se započítávaly do soutěže.

Reprezentovali: Procházková, Zemánková, Uhrin, Krejčí, Slobodníková, Monczka, Thinnel, Chovanec, Crla T., Crla D., Matuszková, Mlynarčík, Pánek, Waleczek, Štěrbová, Skýba, Mullerová, Urbaňská, Hecková a Čech.
Všem děkujeme za reprezentaci školy.

FOTO zde.


Vitamínový den

Ve středu 27. září 2017 připravila firma MK Fruit Šumperk pro žáky naší školy Vitamínový den. V rámci doprovodného programu v projektu „Ovoce a zelenina do škol“ a ,,Mléko do škol“ si děti připomněly potraviny, které jsou zdraví prospěšné.

Měly možnost ochutnat čerstvě lisované šťávy – z mrkve, jablek a červené řepy, banánový koktejl s medem nebo 100% jablečný mošt. Také si mohly vyrobit RAW zdravé mlsání z rozinek a slunečnicových semínek nebo tvarohovou pomazánku s čerstvou zeleninou. Program se dětem líbil a zdravé mlsání jim chutnalo.

FOTO zde.

 


Evropský den jazyků

Ve dnech 25. až 27. září proběhla na naší škole netradiční výuka cizích jazyků.

Formou jazykových her,soutěží a prezentací reálií se žáci připojili k významnému lingvistickému svátku, který se slaví v celé Evropě. 

Fotky zde.

 


Přespolní běh

Dne 25. 9. 2017 se konala atletická soutěž – Přespolní běh. Akce se uskutečnila v Parku Boženy Němcové v Karviné – Fryštát. Naše škola měla zastoupení ve všech kategoriích...

Nejvíce se dařilo mladším žákyním, kde obsadily 2. místo – Sembolová Nikola a 3. místo – Dassani Nela.
Reprezentovali: Šedivá, Sembolová, Skalilová, Dassani, Zemánková, Suchánek, Popek, Krejčí, Pietrasz,Iliadu, Barčáková, Urbaňská, Ivanovičová, Mullerová, Bartoš, Macháček, Pekala, Waniek a Sobala.
Všem děkujeme za reprezentaci školy.

FOTO zde.


Evropský týden sportu

Ve dnech 23. – 30. září 2017 probíhá Evropský týden sportu...

Cílem je nabídnout sport jako součást dnešního života, ne za 1 týden, ale po celý rok. Protože sport přináší radost, zábavu, dobrý pocit, spojuje lidi a je základem zdravého životního stylu.

Foto zde.


Volba povolání - jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě člověka

Žáci 9. ročníku navštívili Informační a poradenské středisko pro volbu povolání na Úřadu práce v Karviné. Cílem této spolupráce je pomoci s výběrem nejvhodnější střední školy...

Žáci získali konkrétní údaje o školách a oborech, na které se chtějí hlásit a byli seznámeni s aktuální situací na trhu práce. Někteří vycházející žáci stále ještě nemají jasnou představu o své budoucnosti. Věříme, že tato návštěva byla dalším krokem k jejich úspěšnému rozhodování a spokojenosti.

FOTO zde.


Soutěž zahradnických dovedností

V pátek dne 22. 9. 2017 se konala na Výstavišti Černá louka v Ostravě mezinárodní Soutěž dětí v zahradnických dovednostech...

Soutěže se zúčastnilo celkem 48 soutěžících. Za naši školu (i okres Karviná) za doprovodu Mgr. H. Šebestíkové soutěžily žákyně: Natálie Dohnalová ze VII. A, Markéta Biegońová a Vanesa Hortová – obě z VII. B. Za účast, snahu a znalosti navíc mimo rámec výuky obdržela všechna děvčata diplom (Ocenění) a řadu hodnotných cen se zahrádkářskou tématikou a zahradnické nářadí. Všem našim žákyním děkujeme za vzornou reprezentaci školy i okresu Karviná. 
Foto zde a více informací v sekci Projekty - EVVO.

 


Vitamínový den

Dne 27. 9. se pro žáky naší školy uskuteční projektový den v rámci projektu "Ovoce, zelenina do škol a Mléko do škol"...

Součástí bude beseda o stravovacích návycích, praktické ukázky lisování ovocných šťáv a jejich ochutnávky a také RAW zdravé mlsání.

Více informací zde.


Sportem k morálce

Dne 15. 9. 2017 se konalo 4. kolo soutěže na ZŠ Prameny. Soutěžilo se ve florbalu za účasti 5 týmů ( ZŠ Prameny, ZŠ Družba, ZŠ Dělnická, ZŠ Majakovského a ZŠ Komenského ). Naše škola obsadila vynikající 1. místo.

Reprezentovali: Pokorný, Tamáš, Halouzka, Szkatula, Kalisz a Pekala.
Všem děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.

FOTO zde.


Šlape celá škola

Tradiční turistická akce "Šlape celá škola", která proběhla v pátek 8. září, se vydařila...v nohách máme pěknou dávku kilometrů a prima zážitky...

Více foto zde.

 


Družební dopoledne 1. a 9. tříd

Ve středu 6. září se v dopoledních hodinách vydali naši deváťáci za svými nejmladšími spolužáky do prvních tříd. Provedli je po celé škole, nahlédli spolu do různých učeben, tříd, kabinetů, prohlédli si taky tělocvičnu a nádvoří školy...

Seznamovali se, povídali si, prostě spolu strávili moc pěkné dopoledne.

FOTO zde.


A přišel kouzelník...

V úterý 5. září navštívil 1. třídy kouzelník. Představení se dětem velice líbilo...

FOTO zde.


1. den školy

Zahájení nového školního roku proběhlo v pondělí 4. září....

Na fotky se podívejte zde.


Plánované akce

Ve školním roce 2017/2018 plánujeme pro naše žáky tyto výjezdové mimoškolní akce...

6. - 10. 11. 2017  EKOHRÁDEK - pobyt s ekologickou tématikou

5. - 9. 3. 2018 - LYŽAŘSKÝ VÝCVIK - Karlov pod Pradědem (přednostně pro žáky 7. ročníků)

4. - 8. 6. 2018 - MOKŘINKY - outdoorový pobyt (pro žáky 4. - 9. ročníku)

Předběžný zájem budeme zjišťovat co nejdříve.


Seznamy pomůcek

Seznamy pomůcek jednotlivých ročníků pro školní rok 2017/2018 najdete v rubrice Pomoc pro rodiče - Seznam pomůcek.

Odkaz zde.