Aktuality

Olympiáda v českém jazyce

Dne 29. 11. 2018 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Obtížné úkoly z mluvnice a slohu řešilo 11 žáků osmých a devátých ročníků.

Vyhlášení výsledků proběhne v prosinci. Výsledkové listiny budou k nahlédnutí u vyučujících českého jazyka. Vítězové pak budou reprezentovat naši školu v okresním kole.
Všem účastníkům školního kola děkujeme.


FLORBAL – mladší žáci

Tento týden se konalo finálové kolo ve florbalu mladších žáků. Po postupu z předkola se účastnilo 5 týmů. Akce se uskutečnila na hale Kovona – Karviná.

Naše družstvo 1x vyhrálo a 3x prohrálo a obsadilo 4. místo.

Všem žákům děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.


KONEČNĚ JSME SE DOČKALI, UŽ MÁME SLABIKÁŘE!

Ve čtvrtek 6. 12. dostali žáci 1. A a 1. B své slabikáře. Slavnostní předávání proběhlo v Regionální knihovně v Karviné za účasti rodičů dětí.

V knihovně děti přivítala p. ředitelka, p. zástupkyně a třídní učitelky. A pak přišlo překvapení! Slabikáře přišel dětem předat Mikuláš, čert a andělé. Na závěr slavnostního dopoledne děti čekalo ještě filmové představení v kině Centrum. Pohádka se všem moc líbila. Děkujeme!

FOTO zde.


SLABIKÁŘE PRO PRVŇÁČKY

Naši deváťáci vyrobili v hodinách výtvarné výchovy slabikáře pro své nejmladší spolužáky v prvních třídách.

Podívejte se, jak se jim povedly. Prvňáčci je dostanou na slavnostním předávání v Regionální knihovně v Karviné.

FOTO zde.


VÁNOČNÍ JARMARK 2018

Chcete si zpříjemnit vánoční čas? Odpočiňte si od předvánočního shonu a přijďte si poslechnout koledy a vánoční písničky v podání dětí z naší školy, které si pro vás připravily krátké programy v rámci vánočního jarmarku.

Děti vystoupí na Masarykově náměstí v Karviné – Fryštát vždy od 15.30 v těchto dnech:
1. ročník ……...17.12.2018
2. ročník ……… 11.12.2018
3. ročník ……….12.12.2018
4. ročník ……….10.12.2018
Srdečně zveme rodiče i širokou veřejnost.


VÁNOČNÍ FOTBÁLEK

Dne 20. 12. 2018 se koná Vánoční fotbálek pro žáky 7. až 9. ročníků...

Účastní se týmy složené z žáků dané třídy ( počet 5 – 7 ). Začátek akce v 9.00 a předpokládaný konec v 11.30.
S sebou: sportovní oblečení a obuv, svačinku a dobrou náladu.


Filmové představení

Všechny děti 1. - 6. ročníků se mohou těšit na film Yeti: Ledové království, který se bude pro ně promítat 6. 12. v kině Centrum. Dětem SAR poskytne škola příspěvek ve výši 20 Kč.


Burza hraček

Podpoř prodejem své hračky humanitární akci na pomoc naší nemocné spolužačky. Tradiční burza hraček se uskuteční ve dnech 10. - 11. 12.


Darovanou hračku (knihu, hru…) přines p. uč. Skulinové ve dnech 3. – 7. 12. (2. stupeň) nebo třídní učitelce (1. stupeň).

Děkujeme všem!
                                                                                                                                      


Agro Hrádek 2018 (nové informace!)

První den pobytu jsme strávili na farmě Pod Filipkou, kde naši malí farmáři pomáhali s úklidem dřeva, přípravou sýrů a dokonale se seznámili s domácími zvířátky.Večer si vyráběli obálky na vzkazy a jmenovky na pokoje.

Dopoledne druhého dne jsme po rozdělení do tří skupin vyráběli sýry, krouhali a šlapali zelí a vytvářeli dřevěnou závěsnou dekoraci. Pro některé menší farmáře byla práce s vrtačkou a kladívkem jejich premiérou. Odpoledne jsme vyrazili po stopách šelem s průvodcem panem Jiřím. Celý den byl zakončen přednáškou o životě beskydských šelem, která byla doplněna záznamy z fotopastí. Nádherný den završilo překvapení v podobě výborného tvarohového koláče. 

Třetí den zvaný medový jsme se po výborné snídani pustili do štípání dřeva a výroby ptačích budek a krmítek. Po odpoledním klidu jsme pronikli do tajů výroby másla v novém i starém pojetí, předení na kolovratu a zdobení medových perníčků.

Čtvrtý den probíhal ve znamení splněných přání. Hospodář nás svezl na traktorové vlečce a koníci na svých hřbetech. K chuti nám přišly i párky opečené na ohni. Největším překvapením bylo večerní koupání v "Čerově kotli". Teď nám jen zbývá těšit se na poslední den....

FOTO zde.

 


TÝDEN ŘEMESEL

V týdnu od 5. 11. se žáci 5.A, 5.B, 8.A, 9.A a 9.B zúčastnili akce nazvané Týden řemesel na SŠTS v Karviné - Novém Městě a měli tak možnost prohlédnout si dílny, poznat řemesla, která se na škole vyučují a dále zhlédnout ukázky práce hasičů, vojáků, policie a mnohých dalších.

Všem účastníkům se návštěva na této škole moc líbila a mnohým jistě přispěje v jejich profesní orientaci.

FOTO zde.


ČTENÁŘSKÉ DÍLNY

Ve středu 7. 11. 2018 se uskutečnila Čtenářská dílna s rodiči. Zájemci z řad rodičů a žáků se v úzkém kruhu sešli se školní speciální pedagožkou v literární učebně. Děti si vyzkoušely hravou formou některé metody vhodné pro rozvoj čtení.

Rodiče děti sledovali při práci a současně se dozvěděli, jak mohou dětem pomoci při domácí přípravě. Každý žák si domů odnesl drobné dárky a náměty pro rozvoj čtení.
Všem rodičům patří velké uznání za zájem a čas strávený odpoledne ve škole.


ŠKOLNÍ ZÁJEZD DO ANGLIE

Rád by ses podíval do Anglie? Jsi žákem 5. - 9. ročníku? Tak neváhej! Naše škola pořádá zájezd do Anglie "S Harrym Potterem do Bradavic", který se uskuteční v květnu příštího roku.

Více informací se dozvíš z plakátu zde.


1. B

1. B a 100. výročí ČSR - Prvňáčci se ve čtvrtek (25. 10.) a pátek (26. 10.) dozvěděli něco o 28. říjnu. Seznámili se s vlajkou, znakem a hymnou ČR. Poslechli si také moderní píseň, která byla složena ke 100. výročí ČSR.

1. B a Halloween
Prvňáčci se během středečního dopoledne ( 31. 10.) dozvěděli něco o Dušičkách a Halloweenu. Mohli také přijít ve strašidelném kostýmu. Vyplňovali různé pracovní listy a podívali se také na krátkou pohádku. Dětem a rodičům děkuji za krásné masky.


ČTENÁŘSKÁ DÍLNA S RODIČI

Ve středu 7. 11. 2018 v 16,00 hod. proběhne v literární učebně školy akce Čtenářská dílna s rodiči. Akce bude zaměřena na žáky 2. a 3. ročníků a jejich rodiče.

Dílnou bude provázet školní speciální pedagožka. Rodiče se mohou seznámit s náměty činností, které podporují rozvoj čtenářských dovedností, zrakového a sluchového vnímání.
Děti si mohou společně s rodiči vyzkoušet některé techniky práce s textem a cvičení pro rozvoj smyslového vnímání. Cílem je vzbudit u dětí zájem o čtení, rozvíjet čtenářskou techniku a čtení s porozuměním.
V závěru se mohou rodiče poradit se školní speciální pedagožkou o obtížích, které děti trápí ve škole a při domácí přípravě.
Těším se na vaši návštěvu.
Renáta Helešicová
Školní speciální pedagožka

 


ŠPLH

Dne 24. října se konalo městské kolo ve šplhu. Akce se uskutečnila na ZŠ Mendelova – Karviná Hranice.

Naše škola soutěžila ve všech 4 kategoriích ( mladší 6+7, starší 8+9 ). Družstvo bylo tvořeno 3 startujícími.
Výsledky:
2. místo – starší děvčata
5. místo – mladší děvčata
7. místo – starší chlapci
8. místo – mladší chlapci

Všem žákům děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.


Olympijský diplom

V pátek 26.10. proběhla druhá část sportovního Olympijského dopoledne pro žáky 1. stupně, tentokrát pod názvem Olympijský diplom.

Žáci soutěžili celkem v 8 disciplínách jako např. ve skoku z místa, člunkovém běhu, hlubokém předklonu aj.. Za výsledky v jednotlivých disciplínách získali body, které budou zaznamenány na Olympijském diplomu pro každého žáka zvlášť a výsledky budou porovnány s celorepublikovým průměrem. Žáci tak získají přehled, jak si vedou v porovnání s ostatními školami a dle jejich dosažených výkonů jim také bude doporučeno sportovní zaměření (např.silový typ, vytrvalostní, rychlostní apod.). Ti, kteří již získali Olympijský diplom v loňském roce, mohou porovnat své výkony vloni a letos....

Druhé Olympijské dopoledne se žákům opět velice líbilo!


Den zdravé výživy

Ve čtvrtek 25. 10. proběhl ve škole Projektový den zaměřený na zdravou výživu. Do projektu se zapojili všichni žáci naší školy.

Cílem projektu bylo zábavnou formou pochopit základy zdravého stravování, osvojit si správné stravovací návyky a získat uvědomění si odpovědnosti za vlastní zdraví.  Žáci získávali teoretické i praktické informace o zdravé výživě, společně  hodnotili, co je zdravé a prospěšné pro lidský organismus a jak je důležité jíst i ty potraviny, které patří mezi méně oblíbené, plnili úkoly v pracovních listech. Žáci mohli také zdravé potraviny, které připravily kuchařky naší školní jídelny a vyučující, ochutnat. Všechno bylo moc dobré – mrkvový koláč, řepový koláč, dýňová bábovka, celerová, mrkvová, fazolová, řepová, vločková pomazánka a další zdravé potraviny. Všem moc chutnalo.  Doufáme, že tento projekt pomohl dětem vytvořit povědomí o zdravé výživě a nasměrovat je k tomu, aby přemýšlely, jaké potraviny konzumují.  Velké poděkování patří všem, kteří se na dnešní akci podíleli.

FOTO zde.


Upozornění pro rodiče

Vážení rodiče, v poslední době se opakovaně objevují ve škole vši. Žádáme vás, abyste dětem zkontrolovali hlavy, případně udělali potřebná opatření k odvšivení. Děkujeme.


100. výročí vzniku ČSR

100. výročí vzniku samostatného Československa si připomínají naši žáci i formou soutěží, které na škole proběhly.

Nejzdařilejší výtvarné práce si můžete prohlédnout na nástěnce v přízemí 2.stupně. V dějepisné soutěži prokázali nejlepší znalosti žáci Kristian, Daniel, Adam,Valerie a Aneta. Úspěšným blahopřejeme!


Exkurze do Státního archivu v Karviné

18.října navštívili žáci 6.ročníku výstavu k 750.výročí založení našeho města.Kromě toho se seznámili s významem archivu, který uchovává nejstarší písemné památky tohoto regionu.Rozšířili si tak vědomosti o historii města, ve kterém žijeme.


Exkurze v Semagu - 5. B

Děti z 5. B třídy navštívily pekárnu SEMAG v Havířově. Po našem příjezdu a přivítání jsme dostali na hlavu bílou čepičku a na tři hodiny jsme vyšli do prostor pekárny, kde jsme vše viděli na vlastní oči.

Kromě prohlídky na nás také čekalo těsto, ze kterého jsme si mohli vyválet rohlíky, housky a také uplést vánočku. Cesta zpátky do školy byla plná zážitků.

FOTO zde.

Video zde.


Prvňáčci na výstavě

Naši prvňáčci navštívili v úterý 9. 10. 2018 výstavu na ZUŠ Bedřicha Smetany, která je zaměřena k 750. výročí Karviné.

Děti se dozvěděly něco o karvinské historii, lázeňství, sportu, školství, kultuře či životním prostředí. Pro děti to bylo zajímavé a moc se jim to líbilo...


Přírodovědný klokan 2018

Ve středu dne 10. 10. 2018 se konalo (v rámci okresu i kraje) školní kolo vědomostní soutěže „PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN“, v kategorii KADET.

Otázky se týkaly různých přírodovědných oborů: matematika, biologie, chemie, fyzika, zeměpis i všeobecné znalosti. Výsledky nejlepších 11 žáků najdete zde. Soutěže se účastnilo 18 vybraných žáků tříd VIII. A, VIII. B, IX. A a IX. B. Je třeba ocenit projevené vědomosti, snahu a přístup všech žáků v této nelehké vědomostní soutěži (v tabulce jsou uvedena jména a body 11 nejlepších žáků, soutěžící si ověří body a umístění u Mgr. Šebestíkové). Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. K soutěži Přírodovědný klokan fungují vlastní stránky, které jsou na stránkách Katedry algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Informace o soutěži, výsledky minulých ročníků … najdete na stránkách www.kag.upol.cz/prirodovednyklokan .

 Foto zde.


Plave celé město

Dne 3.10. žáci 1. a 2. stupně vzorně reprezentovali naši školu na sportovní akci "Plavecká soutěž měst", čímž podpořili město Karviná v celorepublikové soutěži. Všem zúčastněným děkujeme a gratulujeme k dosaženým výsledkům.


Olympijské dopoledne na Pramenech

Ve čtvrtek 27.9. proběhlo sportovní Olympijské dopoledne pro žáky 1.stupně, který je součástí Sazky Olympijského víceboje. Dnes žáci soutěžili pro zisk Odznaku všestrannosti celkem v 10 disciplínách jako např. v hodu míčkem, trojskoku, sprintu na 60 m, skoku dalekém...

Za výsledky v jednotlivých disciplínách získají body a podle dosaženého počtu obdrží bronzový, stříbrný, zlatý nebo dokonce diamantový odznak. Pro žáky, kteří nedosáhnou na bronzový odznak, bude připraven účastnický diplom. Ziskem bodů za výkony žáků 2. stupně bude naše škola zařazena do slosování o trénink s olympionikem.
V druhé polovině školního roku se konají po celé České republice okresní kola Sazka Olympijského víceboje, kde se soutěží v disciplínách Odznaku všestrannosti. Nejlepší sportovci tak mohou reprezentovat školu a postoupit dále do krajských kol a třeba i do republikového finále. 
Olympijské dopoledne se žákům velice líbilo a odměnou za jejich snahu byly jejich samotné výkony.
Již dnes se žáci těší na druhou část Olympijského víceboje, a tou budou disciplíny pro získání Olympijského diplomu, které se uskuteční v říjnu tohoto roku.

FOTO zde.


Přespolní běh

Dne 20. září se konalo městské kolo v přespolním běhu. Akce se uskutečnila v parku Boženy Němcové v Karviné.

Naše škola soutěžila ve všech 4 kategoriích ( mladší 6+7, starší 8+9 ).
Výsledky:
1. místo – mladší i starší děvčata
5. místo – mladší i starší chlapci

Všem žákům děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy.


Sportuj ve škole

Hrát hry, zkoušet nové sportovní aktivity a zároveň se u toho bavit pohybem se svými spolužáky? To vše a mnohem víc čeká na holky a kluky díky projektu "Sportuj ve škole"!

Více informací se dozvíš z plakátu (klikni zde)


Šlape celá škola

Letošní akce Šlape celá škola proběhla v pátek 7. září. V rámci tohoto ročníku měly děti za úkol navštívit co nejvíc památek či zajímavých míst v našem městě.

Při svých toulkách městem plnily kritéria projektu Poznej své město. A tak se vydaly např. na Zámek Fryštát, ke Kostelu sv. Marka, do Lázní Darkov nebo ke Kapli sv. Anny s cílem nasbírat co největší počet razítek z návštěvy každého z míst. 


Prvňáky navštívil kouzelník...

Druhý den naše prvňáčky provázel kouzelník. Pro děti si připravil kovbojskou show plnou kouzel, soutěží a tanců. Na konci programu nás navštívili fotbalisté MFK Karviná, kteří dětem udělali radost malým dárkem a kartičkou se svým podpisem.


První den ve škole

Svůj první den ve škole dnes prožilo 23 prvňáčků z 1. A a 22 žáčků z 1. B. Prvňáčky a jejich rodiče jsme přivítali v atriu školy.

V úvodu pozdravila děti paní ředitelka a předala dětem maskoty tříd. Žáci 1. A dostali plyšovou rybičku a děti z 1. B budou třídou soviček. Prvňáčkům přijel popřát hodně úspěchů, samé jedničky a hodně kamarádů také náměstek  primátora města p. Hajdušík. Potom představily třídní učitelky žáčky svých tříd. Děti dostaly pamětní listy a dárečky, které jim předali naši deváťáci. 


Rozloučení s deváťáky

Ve čtvrtek 28. 6. proběhlo v salónku Regionální knihovny v Karviné rozloučení s deváťáky...Každému z nich přejeme hodně úspěchů při dalším studiu.

FOTO zde.


Ocenění žáci

V pátek 22. 6. proběhlo ve slavnostně vyzdobené jídelně vyhodnocení nejlepších žáků školy.

 Mezi oceněné se dostali nejen vítězové různých soutěží, pomocníci na akcích pořádaných školou, ale také ti, kteří jsou svým chováním vzorem pro ostatní. 22 nejlepších žáků obdželo z rukou ředitelky trička s logem školy. 

FOTO zde.


Seznamy školních pomůcek pro 2018/19

Vážení rodiče, milí žáci, seznamy pomůcek pro jednotlivé ročníky najdete v rubrice ZŠ - Pomoc pro rodiče - Seznam pomůcek.


Seznam prvňáčků 2018/19

Seznam žáků budoucích prvních tříd ke stažení... rozklikni "Zobrazit více"....

Seznam zde.